درخواست وقت ملاقات

اپیلاسیون با لیزر

مکانیزم عمل اپیلاسیون لیزری چیست؟

لیزر و سیستمهای نوری فولیکول را از بین می برند. هدف اصلی از بین بردن فولیکولِ مو است در حالیکه مناطق اطراف سالم میمانند. اشعۀ لیزر به فولیکولهای مو در زیر پوست میرسند. سلولهای رنگی ( پیگمانها) در فولیکول مو انرژی لیزر را جذب می کنند. انرژی لیزر با تمرکز بر این نقطه فولیکول مو را می سوزانند بدوناینکه صدمه ای به پوست یا بافتهای اطراف بزنند. موی آسیب دبده مجدداً رشد نخواهد کرد.

قسمت سوخته شدۀ مو بلافاصله می افتد و سایر قسمتها در مدت 2تا 3 هفته خواهند افتاد. از آنجاییکه روش الکتریکیِ حذف مو بصورت تک تک رشته موها را از بین می برد این روش در مدت کوتاهی تعداد زیادی از رشته های مورا در یک تابش از بین می برد.

در این روش قسمتهای وسیعی از پشت، شانه ها، دستها، پاها و صورت درمدت کوتاهی درمان می شوند. اپیلاسیون با لیزر در همه قسمتهای بدن امکان پذیر است بدون نیاز به بیحسی. حتی قسمتهای حساسی چون نوک سینه ها، بالای لب، و خطِ بیکینی براحتی درمان می شوند.

سیستمهای اپیلاسیون لیزری چیست؟

 • لیزر الکساندرایت
 • لیزر دیود
 • لیزر ND YAG

هر چند وقت یکبار اپیلاسیون لیزری انجام می شود و هر جلسه چقدر طول می کشد؟

این فر آیند در فواصل 6 تا 12 هفته انجام می گیرد. این فاصلۀ زمانی برای دسترسی به مقدار کافی رنگدانه ها مورد نیازاست. عملیات بعدی باید در خلال 12 هفته انجام شوند اما فاصله زمانی نباید کمتر از 6 هفته باشد.

هر جلسه 1 تا 2 دقیقه در مناطقی مثل بالای لب طول می کشد و در قسمتهای وسیعتر مثل پاها و پشت 30 تا 60 دقیقه به طول می انجامد.

چه مناطقی از بدن با روش اپیلاسیون لیزری درمان می شوند؟

تمام قسمتهای بدن می توانند بااین روش درمان شوند. در خانمها معمولاً بالای لبف چانه، خطِ بیکینی، دستها، پاها و زیربازوها است. در آقایان معمولاً پشت، شانه ها، سینه و ناحیۀ ریش است. قسمت پیشانی و بین ابروها نیز قابل درمان هستند.

آیا تأثیر اپیلاسیون لیزری دائمی است؟

تأثیر اپیلاسیون لیزری تقریباض دائمی است. بعد از 4 تا 6 جلسه 70 تا 90 در صد رشته های مو کاهش می یابند. رشته های مو نازکتر و کم رنگ تر می شوند. این کاهش سالها دوام دارد. هر چند پوست کاملاً بدون مو غیر قابل انتظار است. اثر فرآیند 6 ماه پس از تکمیل دورۀ درمان قابل ارزیابی است. موهای جدید پس از 6 ماه رشد خواهند کرد.

با چه در صدی موهای جدید بوجود خواهند آمد و چه مدت این برگشت طول خواهد کشید؟

اگر اپیلاسیون به خوبی انجام شده باشد بخش خاصی از موها خواهند ریخت. بخش های باقیمانده در تنها 1 تا 3 هفته خواهند ریخت. کاهش معنی داری در دو جلسۀ اول مشاهده نخواهد شد . کاهش بعد از جلسه سوم و چهارم شروع خواهد شد. بعد از جلسه چهارم تا ششم رشته های مو کم شده بطوریکه تا سالها دوباره رشد نخواهند کرد. در مورد بعضی از افراد جلسات مراقبت از مو تشکیل خواهد شد.

رشته موهایی که پس از درمان رشد می کنند نازک و کم رنگ هستند در این تکنیک مشکلات آرایشی وجود ندارد.

مزیت روش اپیلاسیون لیزری بر سایر روش ها چیست؟

اپیلاسیون لیزری نتایج سریع، امن و دراز مدت دارد. این روش قابل اجرا در تمام قسمتهای بدن است. از آنجا که در این روش فولیکولها تحت تأثیر قرار می گیرند، موها بهشکل نازکتر و بر می گردند.

خطر اپیلاسیون لیزری چیست؟

عوارض جانبی کوتاه مدت شامل قرمزی در پوست و اِدِم در فولیکولهاست. این عوارض در عرض 1ساعت ناپدید می شوند اما در مورد پوستهای حساسممکن است چند روز طول بکشد. بابعضی از انواع لیزر ممکن از در پوستهای تیره و برنزه ممکن است تغییر رنگ، تاول و پوسته پوسته شدن مشاهده شود. اینگونه مشکلات نادر بوده و ظرف چند روز از بین می رود. فرآیند لیزر ممکن است باعث سرطان پوست شود. به ارگانهای داخلی صدمه نمی زند.

چرا حداقل 4 جلسه درمان در این روش مورد نیاز است؟

تمام لیزرها در دوران فعالیت رشته های مؤثر هستند. فولیکولهای مو در هنگام استراحت تحت تأثیرلیزر قرار نمی گیرند. در دوره های مختلف، فولیکولهای مو وارد مرحلۀ فعال و استراحت می شوند. در هنگام اپیلاسیون لیزر بر رشته موهای فعالاثر می کند. بعد از مدتی فولیکولهایی که در استراحت بودند فعال می شوند و آنها در عملیات بعدی از بین می روند.

چه رنگ موهایی بهترین پاسخ را به درمان می دهند؟

در درمان لیزری رنگدانه های مو بسیار مهم هستند موهای سیاه و قهوه ای بهترین جواب را به درمان می دهند. موهای سفید و خاکستری به خوبی به این روش درمان جواب نمی دهند.

در جلسات لیزر به چه اصولی باید توجه کرد؟

چون انرژی لیزر بر موهای فعال تأثیر می گذارند بنابراین از 6 ماه قبل از درمان نباید از مومهای اپیلاسیون، حل کننده چربی، سوزن و وسایل اپیلاسیون استفاده کرد. این متدها فولیکول مو را که لیزر بر آن تأثیر خواهد گذاشت را از بین می برند.

چون انواع خاص لیزر در این روش استفاده می شوند، فرد نباید قبل از درمان از اتاقهای برنزه و حمام برنزه و کرمهای برنزه استفاده کند. زیرا ممکن است سوختگی و تغییر رنگ نا خواسته ایجاد شود. بعلاوه ممکن است میزان تأثیر لیزر کاهش یابد.

بیمار چگونه باید برای درمان آماده شود؟

کرم موبر و تیغ ریش تراشی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. حذف موها یک روز قبل از درمان بهترینکار است. حذف موها در روز شروع درمان یا درست قبل از عمل ممکن است پوست را حساس کند. اگر حذف موها انجام نشود، موهای موجود میسوزند و باعث ایجاد درد شده و انرژی لیزر را جذب می کنند، باعث کاهش اثر لیزر شده و فولیکولها نمی توانند به اندازه کافی انرژی لیزر را دریافت کنند.

توصیه های پیش از درمان در اپیلاسیون لیزری

 • عدم استفاده از روشهای خاص حذف مو مانند استفاده از موم اپیلاسیون، مومهای حلال در چربی و موچین از یک هفته قبل از درمان. در غیر این صورت شما فولیکولها ی لازم برای عملیات لیزری را از بین خواهید برد و این کار تأثیر لیزر را کاهش می دهد.
 • از یک تا دو هفته قبل از درمان از قرارگرفتن در مقابل اشعه خورشید خودداری کنید. پوست برنزه انرژی لیزر را کاهش می دهد.
 • از استفاده از لوازم ارایش در منطقه مورد درمان جلوگیری کنید. مواد آرایشی انرزی لیزر را جذب می کنند و تأثیرآن را کم می کنند . دراین صورت مقدار کمی انرژی به فولیکولها می رسد. مواد آرایشی دمای لیزر را زیاد کرده و باعث تحریک و سوزش در پوست می شوند. لوازم آرایش را می توانید بعد از درمان استفاده کنید.
 • لطفاً موها را یک روز قبل از درمان بریده یا اصلاح کنید موهای بلند انرژی لیزر را جذب کرده و باعث اتلاف آن می شوند و انرژی لازم برای فولیکولها را کاهش می دهند. موهای بلند خطر سوزش و تحریک را زیاد می کنند.
 • اگر آستانه درد شما پایین است بهتر است 2 ساعت قبل از شروع یک قرص مسکن بخورید. بعلاوه از آنجاییکه بعضی خانمها در دوران پرید نسبت به درد حساس هستند ترجیحاً عملیات در دوران پرید و قبل از آن مناسب نیست.

توصیه های بعد از درمان در اپیلاسیون لیزری

 • قرمزی که بعد از لیزر درمانی ظاهر می شود باید هنگامیکه به خانه می رسید کاهش پیدا کند. بعضی از پستهای حساسند و ممکن است خشکی درآنها ایجاد شود، در چنین مواقعی مرطوب کننده مورد استفاده قرار می گیرد.
 • جلوگیری از افتاب گرفتن به مدت یک تا دو هفته بعد از درمان. مجاورت با اشعه خورشید ممکن است باعث تشکیل نقطه هایی شود. از کرم ضد افتاب با اس.پی اف حداقل 30 استفاده کنید.
 • رشته های مو ممکن است 1 تا 2 هفته بعد از درمان رشد کنند. اگر وجود آنها شما را ناراحت می کند می توانید اصلاح کنید.
 • در فاصله زمانی بین درمان شما می توانید از ماشین اصلاح یا کرم حذف مو استفاده کنید اما باید از متد هایی مانند حذف مو به روش کلاسیک مثل موم اپیلاسیون و موم حلال در چربی موچین و نخ .
 • تاول و دمل بندرت در لیزر درمانی ایجاد می شود و بعد از چند روز تا یک هفته از بین می رود. کرم آنتی بیوتیک باید مرتب مورد استفاده قرار بگیرد.