درخواست وقت ملاقات

جراحی شکم ( تامی تاک)

در همه افراد، شکم بزرگ و محدب قابل درمان است. جراحی شکم در هر سنی انجام پذیر است.

شل شدن پوست، تجمع چربی، خطوط ترک پوستی و جای زخم به دلایل مختلفی چون افزایش سن، چاق و لاغر شدن و زایمانهای متعدد اتفاق می افتد. در جراحی پوست شل دارای چربی ، چربیها خارج شده وعضلات شکم با تکنیک خاص بخیه می شوند.

در همه افراد، شکم بزرگ و محدب قابل جراحی است و شکم تخت در نهایت حاصل خواهد شد. در نتیجه عمل جای عمل در پایین شکم باقی خواهد ماند که زیر بیکینی یا لباس زیر خواهند ماند.

این عمل در تمام سنین انجام پذیر است.

عمل شکم ( تامی تاک) و زیبایی

تغییر شکل شکم به صورت تجمع چربی اضافی، شکم محدب، افتادگی پوست و ترک در منطقه شکم دارای اثرات بد در سلامت فیزیکی و روانی است. اینگونه معایب که زیبایی شکم را مختل می کنند در زندگی روزانه همواره مورد بحث هستند.

بدشکل بودن شکم با عوامل زیادی همراه است. تغییرات هورمونی، نشستن مداوم، حاملگی و فرایندهای پس از زایمان، افزایش سن، استعداد ژنتیکی، ازدست دادن و افزایش وزن به صورت متناوب از عوامل قابل توجه هستند. این عوامل باعث شل شدن و افتادگی پوست و عضلات شکم، ایجاد ترک در اثر کشیدگی پوست، گرفتن چربی و بزرگ شدن موضعی این ناحیه و اختلال در زندگی فرد می شوند. بد شکل شدن شکم در پوست و عضلات بعد از چاقی در خانمها بیشتر از آقایان باعث افتادگی و شل شدن پوست و عضلات می شود .

آبدومیناپلاستی یا تامی تاک فرایند جراحی است برای از بین بردن مشکلات زیبایی با نتایج مؤثر در ناحیه شکم. عضلات شل شکم بعد از عمل جراحی قوی تر شده و پوست آویزان که دارای جای ترک نیز هست و همچنین چربی های اضافی از بین می روند تا شکمی تخت، سفت و جوان با ظاهری زیبا بوجود بیاید.

چرا ناحیه شکم محدب می شود؟

منحنی شدن ناحیه شکم وقتی اتفاق می افتد که عضلات شکم شل شده و قابلیت ارتجاعی خود را از دست داده و از هم جدا می شوند. عضلات زیر چربیها در شکم از هم جدا شده و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند مخصوصاً در هنگام حاملگی وقتی که حجم داخلی شکم افزایش می یابد. این وضعیت باعث ایجاد ظاهر محدب شکل در شکم می شود.

چگونگی تشکیل جای ترک پوست

نرمی پوست شکم از نظر زیبایی بسیار مهم است. در افرادیکه مرتب چاق و لاغر می شوند و در دوران حاملگی خانم ها، پوست شکم کشیده شده و، کیفیت خود را از دست داده و نازک می شود .تا پایان حاملگی پوست شکم نازک شده خطوط ترک ظاهر می شوند و به چشم می آیند. علاوه بر ناحیه شکم خطوط ترک در ناحیه سینه نیز در دوران شیر دهی پدید آمده و به جلب توجه می کنند.

تأثیرات حاملگی بر آبدومینوپلاستی

در بعضی از خانمها تغییر در مکانیسم متابولیکی بدن که در دوران حاملگی رخ می دهد و افزایش چربی در ناحیه شکم و باسن دائمی می شوند. به این دلیل که چربیهای این نواحی سر سخت هستند. آنها به سختی در مقابل رژیم و ورزش مقاوم هستند. اینها چربیهایی هستند که به آسانی نمی سوزند. این بافت چربی باعث افتادگی در ناحیه شکم می شود.

چگونه شکم بزرگ و پر از چربی روی سلامتی تأثیر دارد؟

تجمع چربی ، اضافه وزن و تشکیل چربی در شکم راه را برای ایجاد مشکلات در سلامتی هموار می کنند. این مشکلات منجر به افزایش فشار خون، بیماریهای قلبی عروقی، اختلالات تنفسی، پیری زودرس و اختلال در کیفیت زندگی به سبب کم تحرکی میشوند و بدنبال آن مشکلات روانی در نتیجه کاهش عزت نفس، مشکلات در زندگی خصوصی، حس مورد توجه نبودن، کاهش انگیزه و عدم توانایی در رفتار مناسب در زندگی اجتماعی بوجود می آید.

آیا مادران باردار می توانند عمل آبدومیناپلاستی انجام دهند؟

آبدومینوپلاستی مانعی برای بارداری نیست. این جراحی بی خطر برای مادران باردار است. نکته قابل توجه تعیین تقویم بارداری با توجه به دوران نفاهت بعد از عمل است.

بهبودی 6 تا 12 ماه طول می کشد بنابراین حاملگی باید حداقل 1 سال بعد از جراحی صورت بگیرد.

واجدین شرایط برای جراحی آبدومینوپلاستی

 • - افراد دارای پوست براق و ظاهر سالم
 • - افرادی که چاق نیستند
 • - افرادیکه علیرغم انجام ورزش نمی توانند از چربیهای شکم خلاص شوند
 • - کسانیکه دارای پوست شل و آویزان در ناحیه شکم و جای ترک هستند
 • - کسانیکه بدون زایمان دارای شکم بزرگ هستند
 • - کسانیکه بر اثر زایمان دارای پوست شل و آویزان و ترک خورده در ناحیه شکم هستند.
 • - کسانیکه دارای اضافه وزن و تجمع چربی فقط در ناحیه شکم هر چند از نظرسایز مناسبی دارند
 • - کسانیکه دارای مشکل سلامتی که مانع جراحی شود نباشند
 • - کسانیکه قصد حاملگی به فاصله کوتاهی بعد از عمل ندارند

آبدومینوپلاستی برای چاقی

متأسفانه در کشور ما از هر 100 نفر 17 از افراد بالای 15 سال چاق هستند.

و33 نفر از هر 100 نفردارای اضافه وزن هستند. تعداد خانمهای دارای اضافه وزن با آقایان برابر است. هروز بر تعداد این افراد اضافه می شود. رژیم غیر منظم و ناسالم و سبک زندگی بیشتر نشسته، دو علت عمده این مشکل هستند.

ناحیه شکم یکی از نواحیی است که تحت تأثیر چاقی است. چاقی خود را به صورت تجمع چربی اضافی، اضافه وزن ودرشت شدن نشان می دهد. درمان چاقی برای بیماران چاق قبل از هر گونه آبدومینوپلاستی کار مهمی است. زیرا چاقی یک مشکل سلامتی است تا مشکل زیبایی. قبل از جراحی بهتر است پوست و چربی اضافی برداشته شده و توسط تکنیکهای لیپولیز یا لیپوساکشن برای از بین بردن چربیهای سرسخت اقدام شود.

آبدومینوپلاستی بر اساس سطح چاقی انجام می شود و در مورد بیماران مناسب اعمال می شود. این جراحی برای از برداشتن پوست آویزان در شکم بعد از درمان چاقی انجام می شود.

آیا لیپوساکشن و خارج کردن چربی به همراه جراحی شکم باهم قابل انجام است؟

اگر چربی اضافی در ناحیه بالای شکم و کمر باشد لیپوساکشن با آبدومینوپلاستی با هم، توسط جراح امکان پذیر است. از نظر زیبایی شکم و کمربا هم هماهنگی خواهد داشت.

آیا آبدومینوپلاستی دارای ریسک است؟

با اعمال احتیاط های ویژه ریسک های احتمالی در آبدومینوپلاستی می توانند از بین بروند. مهمترین خطر ایجاد عفونت در محل جراحی و تجمع مایع آلوده و خون در شکم است.احتمال این خطرات توسط آنتی بیوتیک از بین خواهد رفت. در مراحل اولیه بهبودی پس از عمل شکم کشیده می شود و این ممکن است باعث پاره شدن بخیه ها شود. در این شرایط زخم دوباره بخیه می شود.

طراحی یک عمل آبدومینوپلاستی

جراح پلاستیک یک طراحی جراحی انجام می دهد بر اساس میزان تجمع چربی، میزان افتادگی پوست و شل شدن آیا اضافه وزن و تجمع چربی فقط در منطقه شکم است. جراحی شکم را مسطح می کند در حالیکه کمی هم ناحیه کمر را باریک می کند. اگر علاوه ب مشکل در ناحیه شکم اضافه وزن هم وجود داشته باشد گزینه های متفاوت دیگر درمانی ارزیابی می شوند.

کارهایی که قبل از عمل انجام می شوند

 • - اگر بیمار قبلاً عمل شکم انجام داده جراح باید هنگام ارزیابی موقعیت به آن توجه کند
 • - در موارد اعتیاد به استعمال سیگار که باعث تأخیر در بهبودی زخم به دلیل کند شدن جریان خون می شود بیمار باید از 3 هفته قبل تا 3 هفته بعد از عمل از استعمال تنباکو خود داری کند.
 • - در این عمل لازم است که پوست نازکتر شودتا بتوانند آن را به اندازه دلخواه صاف کرده و بکشند . بنا براین بیمارقبل از عمل وزن کم می کند تا پوست قابلیت نازک شدن داشته باشد.
 • - داروهایی که ممکن است تأثیر بد بر روی جراحی داشته باشند نباید مورد استفاده قرار گیرند. مصرف داروهای رقیق کننده خون باید دو هفته قبل ازعمل متوقف باشد.
 • - زمان قاعدگی خانمها نباید با زمان جراحی تداخل داشته باشد.

چه روشی در آبدومینو پلاستی مورد استفاده است؟

درعمل آبدومینوپلاستی ، مینی آبدومینوپلاستی و آبدومینوپلاستی کامل انجام می شود. فرایندی که نتیجه بهتری داشته باشد بر اساس شدت و موقعیت مشکل در منطقه شکم ارجح است.

فاکتورهای تعیین کننده در آبدومینوپلاستی کامل

فاکتور تعیین کننده در آبدومینوپلاستی کامل این است که مشکل در قسمت بالایی شکم باشد و عضلات شکم بیش از اندازه دور از هم باشند. عمل با ایجاد برش عمودی بین ناحیه بالای شکم وکشاله ران یا برش افقی انجام می شود. مشکل با بر طرف کردن شلی پوست، خطوط ترک، آویزان بودن چربی اضافی وبافت اضافی قسمت بالایی یا پایینی شکم حل می شود. عضلات شکم سفت میشوند. قسمت بالایی شکم به سمت پایین کشیده شده و بخیه می شود. عمل ظرف 3 تا 4 ساعت در شرایط بیهوشی عمومی انجام می شود.

عوامل تعیین کننده درمینی آبدومینوپلاستی

اگر مشکل در ناحیه ناف باشد، اگر افتادگی، خطوط ناشی از ترک و شل شدگی متوسط وجود داشته باشد، اگر ماهیچه های شکم شل نبوده و از هم جدا نباشند و اگر شل شدگی و افتادگی در ناحیه بالای ناف وجود نداشته باشد بیمار تحت جراحی آبدومینوپلاستی مینی قرار خواهد گرفت. این عمل ناف را تحت تأثیر قرار نخواهد داد. چربیهای اضافی و پوست زیر ناف که باعثایجاد خطوط کشیدگیف شل شدن و افتادگی، و شل شدن و جدا شدن ماهیچه های شکم می شوند از بینمیروند تا شکم ساختار سفتی پیدا کند. عمل در شرایط بیهوشی عمومی و در عرض 1.5 ساعت انجام خواهد شد.

فرایند بهبودی پس از عمل آبدومینوپلاستی

 • -بیمار هوشیاری خود راچند ساعت بعد از عمل به دست خواهد آورد
 • - بعداز جدا کردن درن، بیمار مرخص خواهد شد. درن در دومین یا سومین روز بعد از عمل جدا می شود.
 • - در روز اول از حرکاتی که باعث فشار به ناحیه شکم می شود و از بلند کردن اشیا سنگین خودداری خودداری شود
 • - محل عمل در شکم باید بانداژ شده وبعد از برداشتن بانداژ بیماربه طور متوسط برای 6 هفته کرست شکمی می پوشد
 • - داروهای مسکن در محل عمل و برای درد مورد استفاده قرار می گیرند.این درد خفیف بعد در خلال 3 تا 4 روز از بین خواهد رفت.
 • - برای جلوگیری از عفونت بیمار مدت 7 روز از آنتی بیوتیک استفاده می کند
 • - در هفته اول بیمار باید از از دراز کشیدن به صورت دمر خودداری کند
 • - در چهارمین روز بیمار می تواند برای اولین بار حمام کند
 • - بخیه ها توسط جراح پلاستیک پس ازو 10 روز بعد از عمل برداشته می شوند
 • - معمولاً بیمار 2 هفته بعد از عمل سر کار خود برمیگردد در آبدومینوپلاستی مینور این مدت 5 روز است
 • - تا 3 ماه بعد از جراحی بیمار باید از انجام حرکات ورزشی سنگین خودداری کند
 • - تورم روی محل جراحی بعد از 6 ماه کاملاً از بین خواهد رفت
 • اگر جای ترک روی پوست باشد غیر از آنچه برداشته شده، اثری روی زیبایی نخواهد داشت
 • - شکم بعد از 6 ماه کاملاً بهبود یافته و شکل جدید را پیدا خواهد کرد. در نوع مینی آبدومینوپلاستی بعد از 6 ماه زخمها خوب خواهند شد. بیمار شکمی صاف، زیبا و طبیعی پیدا خواهد کرد.
 • - جای عمل که در زیر لباس زیر پنهان خواهد شد بعد از دوازدهمین ماه رنگ پوست طبیعی را پیدا خواهند کرد.