درخواست وقت ملاقات

گینوکوماستیا، بزرگی سینه در مردان

بزرگ شدن سینه در مردان گینوکوماستیا، در اثر بهم خوردن تعادل هورمونی در مردان اتفاق می افتد. اثرات جانبی داروها که باعث استرس روانی می شود نیز گاهی باعث آن می شوند. بزرگ شدن عضلات سینه ای به معنی بزرگ شدن سینه نیست.

وضعیتی که در آن به علت تجمع چربی و دلایل هورمونی سینه ها در مردان بزرگ و برجسته می شوند گینوکوماستیا یا بزرگ شدن سینه نامیده می شود. بزرگ شدن عضلات به آن معنا نیست.

گینوکوماستیا معمولاً در نتیجه اختلالات هورمونی پدید می آید. همچنین اثرات جانبی داروها که باعث استرس روانی می شود نیز گاهی باعث آن می شوند. 40% گینوکوماستیا بین سنین 10 تا 16 سال دیده می شود. هنگامیکه تغییرات هورمونی تشدید می شوند این تعداد در زمان بلوغ به 65% می رسد هنگامیکه سریع ترین رشد دیده می شود. 75% علائم گینوکوماستیا که در زمان بلوغ اتفاق می افتند خود بخود در 2 سال مغلوب می شوند در حالیکه 90% در سه سال . وقتی در اواخر دوران بلوغ هورمونها در بدن متعادل شدند بسیاری از علائم بزرگ شدن سینه نا پدید می شوند. فقط تعداد بسیار کمی باقی می مانند . گینوکوماستیا در سنین بالا معمولاً در نتیجه تجمع چربی در ناحیه سینه بوجود می آید.

علل گینوکوماستیا

سه مرحله در زندگی وجود دارد که در آن گینوکوماستیا عادی به نظر می رسد. دوران نوزادی، دوران بلوغ و دوران پیری. علت اصلی در تمام این دورانها زیاد بودن هورمون زنانه استروژن نسبت به هورمون مردانه تستوسترون است. علت اصلی گینوکوماستیا در دوران نوزادی این است که وقتی جنین در رحم است میزان استروژنی که از مادر به خون بچه منتقل می شود بالاست. در دوران بلوغ میزان استروژن به طور نسبی می تواند از تستوسترون بالاتر باشد و در دوران پیری میزان تستوسترون کاهش یافته و باعث زیاد شدن نسبی میزان استروژن می شود.

سینه از دو نوع بافت تشکیل شده: بافت چربی و غدد پستانی. در گینوکوماستیا طبقه بندی بر اساس افزایش در این بافتها انجام می شود و بدنبال آن درمان انجام می شود.

درنوع غدد پستانی گینوکوماستیا بزرگ شدن سینه در اثر غدد پستانی اتفاق می افتند. در نوع دیگر بزرگ شدن سینه نتیجه افزایش بافت چربی است. نوعی که در آن هر دو عامل دخالت دارند نوع ترکیبی نامیده می شود.

درمان گینوکوماستیا

قسمت بزرگی از موارد گینوکوماستیا که در دوران بلوغ اتفاق می افتد خودبخود از بین می رود و نیازی به درمان نیست. در مواردیکه بعد از 3 تا 4 سال علائم از بین نرفتند، نیاز به جراحی وجود دارد.

جراحی گینوکوماستیا

تکنیک جراحی گینوکوماستیا بستگی به بافتی دارد که بواسطه گینوکوماستیا رشد کرده است. در نوعی از گینوکوماستیا ی غدد پستانی، قسمت رشد یافته غدد پستانی برداشته می شوند. در نوع گینوکوماستیا ی بافت چربی، چربی اضافی توسط لیپوساکشن برداشته می شود. در افراد دارای سینه بزرگ بعد از برداشتن چربی اضافی، جراحی کشیدن پوستهای شل برای برداشتن پوست انجام خواهد شد.

جراحی تحت شرایط بیهوشی عمومی یا بیحسی موضعی انجام می شود. نوع جراحی با در نظر گرفتن سن و اندارسینه تعیین خواهد شد. به طور متوسط جراحی 1 تا 5 ساعت طول می کشد. بعد از جراحی عصر همان روزیا روز بعد می توانید به منزل بروید. هیچ دردی وجود نخواهد داشت، بنابراین میتوانید زندگی عادی خود را داشته باشید. شما می توانید بعد از 2 تا 3 روز حمام کرده و سر کار بروید.