درخواست وقت ملاقات

(حذف چربیهای اضافی ( لیپوساکشن

اصلاح شکل بدن با لیپوساکشن( حذف چربی توسط مکش) تکنیکی است شامل برداشتن چربیهای موضعی جمع شده در بافت چربی. در لیپو ساکشن معمولاً چربیهای انباشته شده در باسن، ران بیرونی، داخل رانها، جلوی ران، باسن، ناحیه شکم، و به ندرت بازوها ، زانوها، تنه، پشت، سینه، گردن و غبغب بداشته می شوند تا بیست سال پیش مناطق دارای چربی اضافی با برش جراحی انجام می شد. نتایج این تکنیک برای بیمارخوشحال کننده نبود. حذف چربیهای اضافی از طریق ایجاد سوراخ و مکش چربیها انقلاب بزرگی درحوزه جراحی پلاستیک بود. توسعه روش بدون برش و بدون جای عمل خرسندی بیمار و پزشک را بهمراه آورد.

ارزیابی پیش از عمل

اولین قدم برای کسی که مایل به لیپو ساکشن است مشاوره با پزشک است. بیمار باید از صمیم قلب در باره انتظارات خود در مورد خوب به نظر رسیدن و احساس خوب داشتن بعد از عمل صحبت کند و به این نکته توجه کند که فرآیند جراحی برای اصلاح است نه کمال.

تعادل احساسی یکی از مهمترین عوامل لازم شناخته شده قبل از اقدام به هر گونه جراحی است. لیپوساکشن نمی تواند روش زندگی را عوض کند. جراحی پلاستیک ظاهر شما را اصلاح می کند و اعتماد بنفس شما را احیا می کند و بقیه آن مربوط به خود شماست.

لیپو ساکشن فرایندی نیست که جایگزین برنامه هایی چون کم کردن وزن و رژیم و ورزش شود و درمان چاقی نیست. این تکنیک تکنیکی است که برای موارد کاملاً ارزیابی شده ودقیق انتخاب شده مناسب است. جراح شما ممکن است برداشتن پوست اضافی و بافت چربی را علاوه بر لیپوساکشن یا به جای آن نیز توصیه کند .

راز موفقیت لیپوساکشن این حقیقت است که علاوه بر حذف چربیها این تکنیک مقدار معین ( حدود 50%) از سلولهای چربی و گیرنده های چربی را بر می دارد و در نتیجه امکان تجمع مجدد چربی در این نواحی را از بین می برد. یکی از مهمترین روشهای موفقیت، ارزیابی تمام مراکز تجمع چربی موضعی و لحاظ کردن در لیپوساکشن در هنگام برنامه ریزی است. در غیر اینصورت حذف چربی در یک یا دو قسمت از این نواحی ممکن است باعث افزایش چربی در4 ناحیه دیگر در آینده شود.

علاوه بر تکنیک جراحی مورد استفاده، جراح شما همچنین در مورد بیهوشی، محل انجام عمل، درجه موفقیت جراحی و نیز جزئیات خاص شرایط شما بحث خواهد کرد. قبل از اقدام به لیپوساکشن شما باید با جراح خود در مورد فاکتورهایی که باید مورد ملاحظه قرار بگیرند مانند خطرات و هزینه جراحی صحبت کنید.

شما باید از خطرات احتمالی و چالشهای خاص عمل آگاه شوید ( مثلاً گاهی به علت زیاد بودن چربیها نیاز به جراحی مجدد است). عوارض بعد از عمل مانند عفونت و تجمع خون در محل بندرت اتفاق می افتد و قابل درمان است. شما می توانید با دنبال کردن جراح درزمان بهبودی پس از عمل و بعد از آن ریسک عوارض را کم کنید.

فرآیند جراحی

در تکنیکی که به آن سوپر وِت (superwet ) گفته می شود مقدار خاصی سرم از یک تا چهار لیتر و حتی پنج لیتر بسته به اندازه های بیمار داده می شود تا چربیها را بسوزاند و بعد با مکش خارج شود. در این روش خون چربیهای خونی کمتری جذب می شوند( کاهش از دست دادن خون).

لیپوساکشن برای کوچک کردن باسنهایی که به طور نامتناسب بزرگ هستند، ران، شکم و ناحیه کمر در افرادی که شکل ظاهری آنها نزدیک به نرمال است به کار می رود. علاوه بر اینها از بین بردن و حذف چربیها ی اضافی از بازوها، پاه، زانوها، منطقه بالای سینه و غبغب با این فرایتد انجام می شوند.

حوزه عمل بستگی به تغییرات مورد نظر، و آنچه از نقطه نظر جراح مناسب است دارد. بسته به توصیه جراح شما می توانید به صورت سرپایی یا غیر سرپایی در بیمارستان جراحی شوید.

لیپوساکشن می تواند در حالت بیهوشی عمومی یا بیحسی موضعی انجام شود که بیهوشی در قسمتی است که باید درمان شود. قبل از بیهوشی برای کاهش تنش دارو داده می شود. یک آرام بخش ( ضد اضطراب) به شما اجازه میدهد که در طول عمل راحت باشید. در شرایط بیهوشی عمومی شما در طول عمل غیر هشیار خواهید بود.

جراحی با ایجاد برشی تقریباً نیم میلیمتری در ناحیه مورد عمل شروع می شود.

یک لوله نازک و غیر نوک تیز دارای سوراخهای کوچک نزدیک به انتهایش وارد محل برش می شود. قسمت انتهای لوله به دستگاه مکنده وصل است.در بافتهای زیر پوست جراح از کانولا برای جداکردن چربیهای اضافی استفاده می کندو آنها را بیرون می آورد. یک فشار بالای مکشی ایجاد شده و چربی به بیرون از بدن مکش می شود. گاهی برای دسترسی بیشتر به بافت چربی و حذف بیشتر چربیها نیاز به برش بیشتر است.

جای بریدگی با تعدادی بخیه بسته می شود بطوریکه جای کوچکی از آن باقی می ماند.

بعد از جراحی جورابهای کشی فشرده توسط افرادیکه هیچ افتادگی در پوستشان ندارند و یا بانداژ کشی درسایر افراد مورد استفاده قرار می گیرد و تمام منطقه عمل را می پوشاند. برای تسریع در عمل انقباض پوست بطوریکه بافت زیر پوست هموارطبق نتیجه بدست آید.در این متد که فشارو کشیدگی ایجاد می کند جوراب کشی برای کاهش کبودی و ورم در محل عمل برای 3 هفته استفاده خواهد شد. با توجه به وسعت عمل جراحی از 45 دقیقه تا 2 ساعت طول می کشد.

بعد از جراحی

در چند روز بعد از جراحی یک درد ملایم وجود خواهد داشت که با مسکن برطرف می شود. خواب آلودگی و درد ملایم ممکن است مدت بیشتری ادامه یابد. قدم زدن و پیاده روی بسیار مفید است و مشکلات را سریع تر از بین می برد.

بیمار بستری شده یک روز بعد از بیمارستان مرخص خواهد شد. باند محافظت کننده معمولاً در هفته اول بعد از عمل برداشته می شود. توصیه می شود که از جورابهای کشی 2 تا 3 هفته دیگراستفاده شود. از ششمین روز بعد از عمل، 5 تا 10 جلسه فیزیوتراپی مورد نیاز است. کمی تورم و کبودی اتفاق خواهدافتاد که ناپدید شدن کامل آنها 6 تا 8 هفته طول می کشد.